Jak zacząć biegać z psem?
Bieganie to sport, który możemy wykonywać wspólnie z naszym czworonożnym przyjacielem. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, w tym także na lepszy sen. Endorfiny, czyli hormony szczęścia wytwarzają się w naszym organizmie w czasie wysiłku i po nim. To samo dotyczy naszych psów. Bieganie z psem może być pomocne w leczeniu niektórych zaburzeń, takich lęk separacyjny.
Jak zacząć biegać z psem?
Żeby zacząć wystarczy smycz i dobrze dopasowane szelki. Oczywiście mowa o klasycznym bieganiu truchtem, w którym to pies biegnie przy nodze lub lekko przed nami. Jeśli jednak zdecydujemy się na canicross, to będziemy potrzebować pas biodrowy i smycz z amortyzatorem. Canicross to bieg, w którym pies ciągnie nas do przodu. Treningi powinny być krótsze, gdyż są bardziej intensywne niż klasyczny bieg. Średnie bądź duże psy będą idealnymi kompanami do canicross. Pozwoli to spożytkować nadmiar energii drzemiący w naszych pupilach. Psy małych ras, a także te mniej energiczne lepiej sprawdzą się do klasycznego biegu, czyli tego o umiarkowanej intensywności. Najważniejszą zasadą jest to, że biegamy jedynie z dorosłymi psami. Szczeniaki są wystarczająco obciążone szybkim wzrostem. Dodatkowe obciążenie organizmu w postaci regularnego biegania może skończyć się kontuzją. Zanim udamy się na pierwszy trening z psem warto udać się do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia naszego pupila. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz pies jest zdrowy i nic mu nie grozi w czasie wysiłku. Jest to ważne szczególnie w przypadku starszych psów.
Pierwsze treningi biegowe z psem powinniśmy wykonywać w miejscu bez rozproszeń. Dzięki temu pies będzie mógł się skupić na wspólnym biegu. Ułatwi to naukę biegania, a nie jest to łatwe. W czasie treningu warto obserwować psa. Jeśli celowo wbiega nam pod nogi czy nadmiernie dyszy, to znaczy, że biegniemy zbyt szybko. Bieganie, tak jak każda inna aktywność fizyczna musi być wprowadzana stopniowo. Nawet jeśli mamy doświadczenie biegowe, to dla naszego pupila jest to nowość. Pamiętajmy także, żeby po wyjście na wspólny trening dać psu 5-10 minut na załatwienie swoich potrzeb. Tak samo po bieganiu powinniśmy około 5-10 pospacerować z psem, żeby ten mógł się wyciszyć.
Przed bieganiem nie karmimy psa, gdyż mogłoby się to skończyć skrętem żołądka, co jest sytuacją zagrażającą życiu naszego pupila. Po powrocie z biegania także warto odczekać chwilę zanim podamy psu większy posiłek posiłek. Po powrocie pies powinien napić się wody, a kiedy chwilę odpocznie może zjeść jedzenie. W sklepach znajdziemy specjalne karmy dla psów aktywnych. Taka karma dostarcza więcej kalorii w mniejszej porcji, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie układu pokarmowego. Sucha karma dla psów aktywnych ma także więcej białka i składniki wspierające pracę układu ruchu. Zatem jeśli planujemy regularnie biegać warto rozważyć kupno karmy dla psów aktywnych. Dawkowanie podane przez producenta pomoże nam ustalić odpowiednią porcję karmy. Jednak każdy pies ma inny organizm, dlatego warto obserwować naszego pupila. Jeśli zauważymy, że jest głodny możemy dorzucić mu nieco karmy.
Aktualnie jestem na etapie biegania z psem na smyczy, ale moim celem jest bieganie bez smyczy. Uczę psa żeby się ode mnie nie oddałał.