Dlaczego pies goni i gryzie swój ogon?
Pies goniący swój ogon to może i dość zabawny widok, ale takie zachowanie powinno zaniepokoić właściciela. Takie zachowanie może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych lub behawioralnych czworonoga. To oznacza, że trzeba znaleźć przyczynę i ją zniwelować, aby nasz pies był zdrowy i szczęśliwy. Jaka może być przyczyna gonienia za ogonem?
Problemy zdrowotne
Pies, który goni i wygryza swój ogon, może borykać się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Najczęściej jest to alergia u psa, problemy skórne lub pasożyty. Dlatego w pierwszej kolejności warto wybrać się do lekarza weterynarii, który sprawdzi stan skóry psiaka. W przypadku alergii niezbędna będzie zmiana karmy dla psa i zwracanie uwagi na to, jakie przysmaki dla psa się kupuje. Choroby skóry wymagają zastosowania właściwego leczenia oraz wyboru odpowiedniego szamponu dla psa, aby kosmetyk nie nasilał problemów. Natomiast pasożyty zewnętrzne można zlikwidować, wprowadzając odpowiednie preparaty np. obroża na kleszcze i pchły, czy krople na pasożyty zewnętrzne.
Problemy behawioralne
Gonienie własnego ogona może również świadczyć o problemach behawioralnych. Po wykluczeniu problemów zdrowotnych warto poobserwować psa i zastanowić się, czy w jego życiu lub otoczeniu nie pojawił się jakiś stresor i jeśli tak to spróbować go usunąć lub oswoić z nim psa. Może być też tak, że pies jest po prostu znudzony lub samotny, gdy zostaje sam w domu. W takiej sytuacji wystarczy zapewnić mu odpowiednią stymulację i większą ilość towarzystwa, aby pies znowu poczuł się szczęśliwy. Doskonale sprawdza się: mata węchowa, zabawka interaktywna dla psa lub zabawki na inteligencję dla psa, które zapewnią mu rozrywkę podczas nieobecności właścicieli. Do zabawki wystarczy włożyć smakowite przysmaki dla psa, które pupil będzie musiał odszukać w macie lub wyciągnąć ze specjalnych skrytek. Takie zabawki świetnie stymulują czworonoga, zapewniając mu zajęcie i rozrywkę. Warto również wydłużyć spacery, poświęcić codziennie kilka minut na szkolenie, zabawę i przytulanie. To zapewni różnorodną stymulację, zwiększy poczucie bezpieczeństwa psa i zapewni mu rozrywkę. Jeśli jednak nie zauważymy żadnej poprawy, a pies dalej będzie powtarzał zachowanie kompulsywne, to należy skonsultować się z dobrym behawiorystą dla psów.