Akwarystyka potrafi być wymagająca. Garść porad dla początkujących akwarystów
Założenie pięknego akwarium z florą i fauną nie jest łatwym zadaniem dla osób początkujących. Przed zakupami warto jak najdokładniej zgłębić temat, aby nie popełnić błędu owocującego koniecznością zaczynania od początku. Do najważniejszych aspektów związanych z prowadzeniem akwarium zaliczyć należy dbałość o zachowanie prawidłowych parametrów wody, sposób filtracji i – zwłaszcza w przypadku akwarystyki roślinnej – dozowanie dwutlenku węgla. Zobacz poniżej przygotowaną przez nas garść praktycznych porad dla początkujących akwarystów!
Prawidłowe parametry wody w akwarium
Woda w zbiorniku to prawdopodobnie najważniejsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę od samego początku. Rodzaj wody należy dostosować do planowanego zarybienia i roślinności. Dla osób początkujących zdecydowanie najbardziej rekomendowana jest akwarystyka słodkowodna, ponieważ jest mniej wymagająca, a gatunki słodkowodne łatwiej dostępne i z reguły tańsze w utrzymaniu. Oprócz rodzaju wody koniecznie trzeba zapewnić odpowiednią temperaturę. Ten parametr także zależy od mieszkańców akwarium, gdyż każdy gatunek ma nieco inne preferencje. Najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany zakres temperatur dla wody słodkiej to 22 – 26 stopni Celsjusza.
Istotne jest również zapewnienie obojętnego odczynu pH (7). Najwięcej ryb akwariowych będzie czuło się dobrze w wodzie o obojętnym odczynie, ewentualnie delikatnie kwaśnym lub lekko zasadowym. Nie istnieje prosty sposób na podniesienie poziomu pH. Bardziej doświadczeni akwaryści mogą skorzystać z soli węglanu magnezu i wapnia, wpływających na twardość węglanową, która przekłada się na podwyższenie odczynu pH. Najłatwiej jednak dbać o takie zagospodarowanie akwarium, aby w razie potrzeby jedynie obniżać ten współczynnik. To zadanie wykonać można już łatwiej – służy temu m.in. filtracja przy użyciu torfu, zastosowanie wody destylowanej lub dozowanie dwutlenku węgla. Wszystkie potrzebne akcesoria akwarystyczne i wyposażenie można znaleźć w Trzmielu – sklep akwarystyczny online – https://trzmiel.com.pl.
Regularne czyszczenie akwarium
Każde akwarium musi być czyste. W przeciwnym razie w wodzie zaczynają rozwijać się niebezpieczne drobnoustroje, bakterie i grzyby, które doprowadzają do chorób ryb. Odwiedzając sklep akwarystyczny, zawsze podstawowym wyposażeniem dla każdego rodzaju akwarium będzie filtr wody. Wyróżniamy trzy typy filtracji:
- mechaniczna – woda przepływa przez takie filtry, co powoduje osadzanie się zanieczyszczeń na wkładach wewnętrznych, np. gąbkowych. Filtry mechaniczne muszą pracować przez całą dobę.
- biologiczna – technika wykorzystująca tzw. cykl azotowy w celu naturalnego pozbywania się ze zbiornika związków azotowych.
- chemiczna – zalecana zwłaszcza w przypadku leczenia farmaceutycznego ryb w celu pozbycia się resztek związków chemicznych.
Mitem jest przekonanie, jakoby zastosowanie filtracji eliminowało konieczność regularnej wymiany wody. Wymianę należy przeprowadzać zawsze co kilka tygodni – w zależności od wielkości zbiornika. W trakcie jednej czynności powinno się wymienić od 20% do 50% wody w zbiorniku.