Jak opiekować się świnką morską?
Świnki morskie to dość popularne zwierzęta domowe. Na tle innych gryzoni wyróżniają je charakterystyczne odgłosy. Jednym z nich jest mruczenie, które oznacza zadowolenie. Świnki potrafią też bardzo głośno piszczeć, dlatego nie nadają się do trzymania w sypialni. Piszczenie możemy usłyszeć kiedy zbliża się pora karmienia. Świnka może piszczeć również kiedy chce wyjść z klatki, żeby pobiegać. Wtedy może dodatkowo gryźć drzwiczki do klatki.
Jak opiekować się świnką morską?
Zacznijmy od tego, że świnki morskie to zwierzęta stadne. Samotna świnka morska będzie krócej żyła. Najczęściej przyczyną tego jest nadwagą spowodowana tym, że jedna świnka często niechętnie biega po pokoju. Dwie świnki czują się pewniej w tak dużej przestrzeni, i mogą swobodnie eksplorować teren. Najlepiej jest kupić od razu dwie świnki, gdyż młode osobniki lepiej się dogadają. Oczywiście jeśli kupimy jedną świnkę, to w przyszłości możemy dokupić drugą. Musimy jednak je połączyć na neutralnym gruncie. Po połączeniu świnek najlepiej kupić nową większą klatkę. Minimalna długość klatki dla jednej świnki to 80 cm. Oczywiście im większa tym lepsza. Dla dwóch świnek minimum to 100 cm długości. Jednak w tym wypadku lepiej wybrać klatkę o długości 120 cm. Niby to tylko 20 cm, ale dla świnki to sporo przestrzeni. Codziennie powinniśmy wypuszczać świnki z klatki na przynajmniej dwie godziny.
Jako podłoże do klatki dobrze sprawdzi się żwirek lub ściółka konopna. Trociny nie są dobrym wyborem, gdyż słabo chłoną mocz. W klatce warto umieścić legowisko lub kocyk, żeby świnki mogły się na nim położyć. Leżenie na twardym żwirku nie jest przyjemne dla świnek. Domek również powinien znaleźć się w klatce. Najlepiej, żeby każda świnka miała swój domek. W ten sposób unikniemy ewentualnych bójek. Poidełko jest lepszym rozwiązaniem niż miska z wodą. W ten sposób unikniemy wylewania wody z miski. Najlepiej mieć dwie miski na pokarm dla świnek. Jedna będzie na suchy pokarm i różnego rodzaju zioła, a druga na świeże warzywa i owoce. Dobrym wyborem są ceramiczne miski, których świnki morskie nie przewrócą. W klatce nie może zabraknąć także paśnika na siano. Pamiętajmy również o zapewnieniu rozrywki naszym świnkom. Dobrze sprawdzają się hamaki, z których świnki chętnie korzystają. Do klatki warto włożyć również tunel. W sklepach znajdziemy także jadalne domki i tunele. Są one wykonane z kartonu, który oklejony jest ziołami lub suszonymi warzywami. Taki domek to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale również fajny gadżet do obgryzania. Warto również kupić piłeczki z dzwoneczkiem, gdyż świnki lubią się nimi bawić. Gryzonie te mają słaby kręgosłup, dlatego też nie mogą korzystać z kołowrotka.
W opiece nad świnką ważną rolę odgrywa odpowiednie żywienie. To właśnie zbilansowana dieta wpływa na funkcjonowanie organizmu świnki. Podstawą diety jest siano, które cały czas dnia być dostępne w paśniku. Świnki morskie mają słabą perystaltykę jelit, a siano przesuwa treść pokarmową. Siano musi być w paśniku, gdyż to na ziemi może zostać obsikane. Z kolei mokre siano może powodować problemy z układem pokarmowym. Następnie w jadłospisie świnek znajdują się suszone zioła. Codziennie powinniśmy podawać 8-10 różnych rodzajów ziół, kwiatów i korzeni. Warto kupić gotowe mieszanki dla świnek morskich, co znacznie ułatwi karmienie. Zioła możemy podawać raz lub dwa razy dziennie. Raz dziennie podajemy świnkom świeże warzywa i owoce. Te drugie traktujemy jako przysmak, gdyż cukier w nich zawarty może doprowadzić do nadwagi. Karma dla świnek to dobre uzupełnienie diety. W ten sposób unikniemy ewentualnych niedoborów składników odżywczych. Dziennie podajemy łyżkę stołową karmy na jedną świnkę. W wyborze kierujmy się składem. Karma nie powinna zawierać zbóż, które są tuczące i ciężkostrawne. Dobrej jakości karma dla świnki morskiej kosztuje około 15-20 zł za opakowanie półkilogramowe. Dla jednej świnki starczy to na nieco ponad miesiąc. Nie warto zatem oszczędzać na wyżywieniu świnek, gdyż w ten sposób możemy uniknąć dość drogich wizyt u weterynarza.
Na podłoże do klatki dla chomika polecam ściółkę konopną, lub wióry drewniane.